5 čimbenika za rekordne cijene srebra u narednih pet godina
Dok se nalazimo na raskrižju ekonomske neizvjesnosti i izvanredne tržišne dinamike, mnogi se pitaju što bliska budućnost nosi s plemenitim metalima, posebice srebrom. Tijekom posljednjeg desetljeća svjedoci smo velikih fluktuacija cijena srebra, uzrokovanih kombinacijom ekonomskih čimbenika, tehnoloških inovacija i geopolitičkih napetosti. No, zanima nas što možemo očekivati u narednih pet godina. Hoće li se sadašnji trendovi rasta nastaviti ili nas čekaju iznenađenja?
Trenutačno stanje
Započnimo pregledom trenutačnog stanja na tržištu srebra. Trenutačna cijena srebra rezultat je brojnih čimbenika, a rezultat toga je 31% viša cijena srebra u zadnjih godinu dana. Neki su ulagači razumljivo sretni s ovakvim raspletom, ali čini se da srebro ima mnogo veći potencijal. Prvo imamo ponavljanje rekordnih visina od 50 dolara za uncu, a onda bi uskoro moglo biti dosegnuto 100 dolara ili više. Zašto je ovaj scenarij potpuno ostvariv? Vjerujem da mnogi čimbenici koji mogu izrazito pozitivno utjecati na cijenu srebra još uvijek nisu “aktivirani” i da će postati vidljivi tek u nastavku trenutnog trenda robe.
Pogledajmo čimbenike koji će utjecati na cijenu srebra u sljedećih pet godina
1. Inflacija i monetarna politika
Povijesno gledano, vrijednost srebra “raste usred visoke inflacije, ekonomske neizvjesnosti i slabog američkog dolara. Ako inflacijska očekivanja ostanu visoka ili dalje rastu, srebro će vjerojatno ostati privlačno ulaganje kao zaštita od inflacije.
Predstojeće smanjenje kamata moglo bi učiniti tri vrlo važne stvari za srebro:
a) Prvo, niže kamatne stope smanjuju prinose na obveznice i ostale dužničke instrumente, povećavajući privlačnost alternativnih ulaganja kao što je srebro. Ulagači često traže sigurna ulaganja kada su kamatne stope niske, budući da plemeniti metali poput srebra ne donose kamate ili dividende, ali zadržavaju vrijednost tijekom razdoblja financijske nesigurnosti.
b) Drugo, smanjenje kamatnih stopa obično znači i relaksiraniju monetarnu politiku, što može dovesti do ponovnog povećanja inflacije. Na srebro se tradicionalno gleda kao na zaštitu od inflacije, što znači da ulagači povećavaju potražnju za srebrom kako bi zaštitili svoju kupovnu moć. To povećava ukupnu potražnju za srebrom i zauzvrat rađa pritisak na njegovu cijenu.
c) Treće, niže kamatne stope smanjuju troškove financiranja za poduzeća, što može povećati industrijsku proizvodnju, a time i potražnju za srebrom, koje se koristi u mnogim industrijskim procesima, uključujući elektroniku, medicinu i proizvodnju solarnih panela.
2. Geopolitičke napetosti
Srebro je odavno poznato kao sigurno utočište u vrijeme geopolitičkih napetosti i ekonomskih sukoba. Ako se takve napetosti povećaju ili stabiliziraju, to bi moglo dodatno podržati potražnju za srebrom. Ulagači se često okreću plemenitim metalima, uključujući srebro, kao sredstvu diverzifikacije portfelja i zaštite od globalne nestabilnosti.
Osim toga, geopolitički sukobi mogu utjecati na proizvodnju i opskrbu srebrom, posebno u regijama gdje se odvija velik dio rudarstva, gdje je srebro izravan ili nusproizvod proizvodnje. Bilo kakva ograničenja u opskrbi srebrom mogu dovesti do povećanja napetosti na tržištu i posljedično do rasta cijena.
Stoga je ključno za investitore i industrijske korisnike da prate razvoj geopolitičkih događaja, budući da ti događaji mogu imati dugoročni utjecaj na cijenu i dostupnost srebra. S obzirom na aktualna zbivanja, ratove i polarizaciju svijeta, gdje nema smirivanja na vidiku, ovaj geopolitički faktor treba tretirati vrlo ozbiljno.
3. Industrijska uporaba
Važan čimbenik rasta je i industrijska potražnja za srebrom, jer je ono snažno povezano s obnovljivim izvorima energije i naprednim tehnologijama. Institut za srebro je ove godine predvidio rekordnu industrijsku potražnju za srebrom. Razlog ovom porastu dolazi iz brzog razvoja solarnih fotonaponskih ćelija, posebno u Kini, a razvoj solarne industrije raste i drugdje u svijetu.
Potražnja za solarnim srebrom porasla je 63% u odnosu na prethodnu 2023. i sada čini više od 16% ukupne potražnje (porast u odnosu na 5% 2014.). Razvoj tehnologije i prelazak na čišće izvore energije mogli bi pojačati potrebu za srebrom, što će se nastaviti iu godinama koje dolaze. Procjenjuje se da će potražnja za srebrom iz solarnih panela porasti 2,4 puta na 320 milijuna unci do 2030. godine, što predstavlja oko 35% trenutne ponude srebra.
4. Problemi rudarstva i opskrbe
Ograničenja proizvodnje srebra zbog problema u rudarskoj industriji i geopolitičkih poremećaja u ključnim zemljama proizvođačima mogu smanjiti dostupnost srebra na tržištu. Nedovoljna ulaganja na području sirovina i zastarjela rudnička infrastruktura dodatno pridonose ovom izazovu jer ograničavaju kapacitet povećanja proizvodnje.
U takvim okolnostima proizvođači-rudari i industrijski korisnici srebra bit će izloženi većem riziku zbog nestabilnosti cijena i ponude. To naglašava njihovu potrebu za diversifikacijom opskrbnih lanaca i traženjem alternativnih izvora srebra.
Ali kako će tvrtke pronaći odgovarajuće rezerve srebra i po kojoj cijeni, ako je sadašnja situacija odraz desetljeća neulaganja u ovo područje? Plod toga bit će ponovno poticanje ulaganja u razvoj novih rudarskih projekata i modernizaciju postojećih, što u budućnosti može ponovno poboljšati dostupnost srebra na tržištu. No od toga smo još daleko jer su nova nalazišta sirovina u opadanju, a razvoj rudnika od početka do proizvodnje u prosjeku traje 15 godina.
5. Raspoloženje na tržištu i špekulativno trgovanje
Kao i kod svih plemenitih metala, srebro može biti pod jakim utjecajem tržišnog raspoloženja i špekulativne aktivnosti. Odluče li investitori ponovno više ulagati u srebro, to bi moglo dovesti do značajnog povećanja cijena. Trenutačno je industrija glavni izvor potražnje za srebrom, dok su kupnje od strane investitora i institucija na niskoj razini. Kao da nisu ni slutili kakvu priču sprema srebro.
Na području investicijske potražnje očekujemo skori ponovni i značajan ulazak investitora, također iz dva tehnička razloga
- a) Prvi razlog, proboj srebra u ponovni, uzlazni trend nakon 13 godina jasan je pokazatelj da investitori mogu očekivati rast cijene.
- b) Drugi razlog, cikličnost odnosa između roba i tržišta dionica, sugerira da će se uskoro dogoditi proboj u robama, što ilustrira ponovni pomak fokusa na opipljiva ulaganja. Kao i 1971. i 2002. godine.
Zaključak
Gore navedeni čimbenici bit će ključni katalizator za rast cijene srebra u sljedećih pet godina, pod pretpostavkom vremenski usklađenih makroekonomskih čimbenika. Unatoč tome, ulagači uvijek trebaju biti spremni na moguća kratkoročna odstupanja u cijenama srebra i moguće promjene u globalnim politikama i ekonomijama. Ove promjene mogu utjecati na intenzitet rasta i volatilnost cijena, ali ne mogu ugroziti dugoročni trend. U takvim slučajevima investitor mora biti svjestan temelja na kojima počiva trenutni robni ciklus, čiji je glavni predstavnik također srebro. Makro slika kretanja cijene srebra može nas ispuniti optimizmom i pozitivnim izgledima za budućnost.